Матија Бећковић: „Владика Николај о краљу Александру“

У излагање академика Матије Бећковића „Владика Николај о краљу Александру“ посетиоце је увео снимак говора светитеља на двадесетогодишњицу од трагичног догађаја у Марсеју. Академик Бећковић је истакао да је краљ Александар пао на путу мира као прва жртва фашизма и на његовим грудима сложили су се нишани Хитлера, Мусолинија, Павелића, Лењина и Стаљина. У времену у ком живимо требало би да објавимо буквар са неколико истина пред клеветама којима смо изложени. У питању је предавање са друге сесије Симпосиона о Светом Николају Српском, одржаном у Ваљеву 21. октобра.

Протођакон др Љубомир Ранковић: „Свети Владика Николај у рукама Бога живога“

Свети Владика Николај је понос нашег краја, Лелића, Ваљева, Србије… Личност планетарних, васељенских димензија што се хришћанства тиче, једна је од порука које је у свом слову о Владики Николају упутио протођакон др Љубомир Ранковић, оснивач некадашњи уредник Издавачке куће и Радија „Глас Цркве“, приређивач сабраних дела и аутор тропара Лелићком Златоусту, у оквиру друге сесије симпосиона, који је приредила Епархија ваљевска.

Проф. др Снежана Адамовић: Свети Владика Николај о теологији и религији Владике Његоша

„Његош није разматран као религијски мислилац и зато је тумачење „Религије Његошеве“ Светог Владике Николаја важно, јер је христолошко и антрополошко. Владика Николај „позива“ да учествујемо у књизи и позива све знамените Србе да нам помогну“, објаснила је проф. др Снежана Адамовић, додавши да је Лелићки Златоуст ушао у душу Његоша онако како није ниједан теоретичар књижевности. Она је у оквиру 1. сесије Симпосиона о Светом Николају одржала предавање на тему „Свети Владика Николај о теологији и религији Владике Његоша“ у Ваљеву.

„Трагање за смислом“ са Александром Нинковић- Ташић и Александром Гајшеком у циклусу „Православље и млади“

„Тесла није био Марсовац, нити будиста, био је наш и био је православан“ и „Уметник који нема вере је као сликар, који је рођен слеп“ (Андреј Тарковски), неке су од најупечатљивијих порука трибине „Трагање за смислом“, којом је испред Храма Васкрсења Христовог настављен циклус „Православље и млади“, а у оквиру које су истакнути савремени ствараоци историчарка науке Александра Нинковић- Ташић и новинар Александар Гајшек представили своје две нове књиге „Ја, Никола Тесла“ и“Агапе антологија 6- антологија филмске уметности“. Трибину су својим наступима употпунили музички уметници Мила Павловић, Марко Стојковић и Јована Трипковић. У преподневним часовима, гости су одржали сјајно предавање у Казнено- поправном заводу, на позив духовника установе јереја Дејана Трипковића. По благослову Преосвећеног Епископа ваљевског Г. Исихија, Црквена општина при Храму Васкрсења Христовог сабрања у циклусу „Православље и млади“ наставиће гостовањем највећег српског дечјег песника Љубивоја Ршумовића крајем јула ове године.

Детаљније у тексту Јадранке Јанковић на интернет страници Епархије ваљевске.

Свештеник Бранко Ћурчин одржао предавање о Цркви

„Једини начин да останемо нормални јесте да живимо у Цркви“, поручио је Ваљевцима протојереј-ставрофор Бранко Ћурчин, новосадски свештеник, духовник терапијске заједнице за лечење болести зависности „Земља живих“ и један од најмлађих ученика Преподобног Аве Јустина. Управо на празник овог новопросијавшег светила православља, отац Бранко је у Саборном Храму Васкрсења Христовог говорио на тему: „Црква – институција или живи организам у оквиру циклуса трибина „Православље и млади“. Излагање оца Бранка, који је последњи пут говорио пред нашим суграђанима пре осам година, подстакло је бројне Ваљевце да дођу да га чују, међу њима и Преосвећеног Епископа ваљевског г. Исихија, који проту познаје три деценије.
Детаљније на интернет страници Епархије ваљевске.

Др Биљана Пиргић одржала изванредно предавање о агресији

Велики број Ваљеваца, међу њима посебно забринуте мајке, васпитачице, наставнице и докторке, помно су слушали излагање др Биљане Пиргић, дечјег и адолесцентног психијатра, психотерапеута и психоаналитичара на тему „Агресија код деце и младих – од здравог понашања до поремећаја“. Њеним предавањем на Духовски уторак (6. јуна) у Саборном Храму Васкрсења Христовог настављен је циклус трибина „Православље и млади“. Присутни, међу којима су били и Њихова Преосвештенства Епископи аустралијско-новозеландски г. Силуан и ваљевски г. Исихије, чули су много корисних поука, савета, али и решења оличених у љубави и доброти. „Ако видимо Божји лик у другом човеку, ако волимо, зло нема шансе“, каже докторка, признајући да не зна како ћемо се као друштво опоравити након трагичних догађаја на Врачару и у Младеновцу.
Детаљније на интернет страници Епархије ваљевске.

У оквиру циклуса „Православље и млади“, др Биљана Пиргић одржала традиционално децембарско предавање

Угледни дечји психијатар и психотерапеут др Биљана Пиргић, Ваљевка која живи и ради у Београду, и ове године сјајним предавањим заокружила је циклус трибина „Православље и млади“. Говорећи о теми „Болести зависности, наша деца и савремено доба“, у Вишем јавном тужилаштву, др Пиргић је расветлила психосоцијални развој младог човека и узроке који доводе до појаве ових пошасти. Предавању је присуствовао и Преосвећени Епископ ваљевски Г. Исихије, са чијим благословом је Црквена општина при Храму Васкрсења Христовог приредила ово духовно сабрање. Докторку је на почетку поздравио уредник трибина јереј Дејан Трипковић, а у музичком делу програма наступио је Дечји хор „Абрашевић“. Детаљније у тексту Јадранке Јанковић на интернет страници Епархије ваљевске, а предавање можете погледати и послушати и на YouTube каналу радија „Источник“ https://www.youtube.com/watch?v=jaGBVCUUNzU .

Слова у част јубилеја Светог Владике Николаја у Општини Врачар

Београдска Општина Врачар, на челу са председником проф. др Миланом Недељковићем, била је домаћин праве гозбе лепе речи, предавања у част тројубилеја Светог Владике Николаја- 140 година од рођења, 65 од престављења Господу и 30 од преноса његових моштију из Либертивила у родни Лелић. Славословља Лелићком Златоусту, највећем Србину после Светог Саве, надомак заветног храма оцу Српске Цркве, принели су протонамесник Дарко Ђурђевић, архијерејски намесник први ваљевски, протонамесник Слободан Алексић, главни и одговорни уредник Радија Источник, и протојереј – ставрофор Љубисав Аџић, завичајци новопросијавшег српског светитеља. Детаљније у тексту Јадранке Јанковић на интернет страници Епархије ваљевске.

Свето јеванђеље Недеље 22. по Духовима за уторак 15. новембар лета Господњег 2022.

Свето јеванђеље по Луки, зачало 55. (11,1-10)
1. И када се он мољаше Богу на једном месту па престаде, рече му неки од ученика његових: Господе, научи нас молити се, као што и Јован научи ученике своје. 2. А он им рече: „Када се молите говорите: Оче наш који си на небесима, да се свети име твоје; да дође царство твоје; да буде воља твоја и на земљи као на небу. 3. Хлеб наш насушни дај нам данас; 4. и опрости нам грехе наше, као што ми опраштамо дужницима својим; и не уведи нас у искушење; него нас избави од злога.” 5. И рече им: „Који од вас има пријатеља и отиде му у поноћ и рече му: ‘Пријатељу, дај ми три хлеба у зајам, 6. јер ми дође пријатељ с пута и немам чиме да га послужим.’ 7. А он изнутра одговарајући да рече: ‘Немој ме узнемиравати; већ су врата затворена, и деца су моја са мном у постељи; не могу устати да ти дам.’ 8. Кажем вам: Ако и не устане да му даде зато што му је пријатељ, али за његову безочност устаће и даће колико му треба. 9. И ја вама кажем: Иштите и даће вам се; тражите и наћи ћете; куцајте и отвориће вам се. 10. Јер сваки који иште, добија; и који тражи, налази; и који куца, отвара му се.

Свети Теофан Затворник:
Мисли за сваки дан у години

Господ је дао општу молитву којом обухвата све наше потребе – духовне и телесне, унутрашње и спољашње, вечне и временске. Ипак, пошто једном молитвом није могуће обухватити све оно што у животу можемо искати од Бога, дато је и правило за појединачне молбе у разним случајевима: Иштите и дaћe вам се, тражите и наћи ћeтe, куцајте и отвориће вам се (Лк.11,1-10). У Цркви Божијој се тако и чини: сви Хришћани се моле општим молитвама за опште потребе, али сваки појединачно излаже пред Господа и своје потребе и нужде. Ми се општим молитвама молимо у установљеним чинодејствима, која сва заједно нису ништа друго него разјашњења и у разним видовима изложена молитва Господња [тј. „Оче наш“]. Појединачно се, пак, код куће, свако моли како уме, тражећи од Господа нешто за себе. И у храму се можемо молити за своје потребе, као што се и код куће можемо молити општом молитвом. Међутим, о једноме само треба водити бригу, тј. да, стојећи на молитви код куће или у цркви, у нашој души буде истинска молитва, истинско обраћање и узношење ума и срца нашег ка Богу. Како ко може, нека се труди. Само немој стојати као кип и не мрмљај молитве као навијена справа за свирање. Чак и да дуго стојиш и мрмљаш на тај начин, молитве нећеш имати, будући да ти ум лута и будући да ти је срце пуно празних осећања. Ако већ стојиш на молитви, потруди се још да привучеш и ум и срце? Привуци их, макар се и супротстављали. Тада ће се успоставити права молитва и привући милост Божија. Тада ће се испунити Божије обећање молитви: Иштите и дaћe вам се. Често се оно не испуњава због тога што нема молитвеног искања, него само искајућег положаја.

чита: јереј Јован Новитовић

Веома посећено предавање о Светом Николају у Рабровици!

У организацији ЦО рабровичке и Храма Преноса моштију Светог Николаја Мирликијског Чудотворца, приређено је прво духовно вече у новијој историји – посвећено Светом Николају Српском. Велики број парохијана и људи са стране дошли су у рабровичку светињу не би ли чули излагање јереја Душана Ђаковића, докторанда на Теолошком факултету у Атини и професора Призренске богословије, на тему „Бити изнад човека истока и запада. У музичком делу програма учествовали су бивши и садашњи ученици Ваљевске гимназије, као и професори, предвођени Марком Томићем, професором музичке културе у овој образовној установи. Своје стихове је казивао и др Горан Крстајић, доцент на Факултету за здравствене и пословне студије у Ваљеву и криминалистички инспектор. Присутнима је добродошлицу пожелео и протонамесник Невен Лукић, старешина цркава у Рабровици и Дупљају.